İstanbul Sineklik Modelleri

Pimapen ustam olarak, hizmet ağımızı genişlettik ve sineklik sistemlerini hizmetinize sunduk.

Oluşturduğumuz sistem ile, kullanımınıza uygun plise sinekliklerini sizlere sunuyoruz. Tamamen yerli ve orijinal olan sineklik ürünlerimiz hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

ara

 

sinekliksineklik modelleri

Sineklik nedir?

Eminiz ki birçok kişi bu sorunun cevabını biliyordur. Teknik olarak cevabı bir de bizden dinlemeniz faydalı olacaktır.

Sineklik, başta sinekler olmak üzere örümcekleri, böcekleri, kuşları ve yaprak gibi döküntüleri engellemek amacıyla pencere ve kapılarda açılıp kapanabilen mekanizmalar şeklinde tasarlanmıştır. (1)

Kapılarda ve pencerelerde, her türlü uçan haşerenin iç mekanlara girmesini engelleyen ve farklı çalışma sistemlerine sahip olan ürünlere sineklik adı verilir. Genellikle ahşap veya metal bir çerçeve içine gerilmiş plastik veya metalik tellerden yapılmış bir ağdır. (2)

Adının sineklik olması, ilk kullanım amacıyla ilgilidir. Yani eski zamanlarda sinekleri iç mekanlardan uzak tuttuğu için bu ismi almıştır.

 

Sineklik kullanmanın faydaları

Yaz aylarında uçan haşerelerden, gece ve gündüz rahatsız oluruz. Bizlere dokunmasalar bile sesleri rahatsız edicidir.

Peki uçan haşerelerin ne gibi zararları vardır?

Özellikle sinekler, insanların üzerine konduklarında, yumurtalarını deri üzerine bırakırlar. Uzun süre temizlik sağlanmadığında, bu yumurtalar deri altına inerek, gelişmeye devam eder. Ayrıca sineklerin ayaklarında birçok mikrop ve bakteri bulunmaktadır.

Deri üzerine konduklarında, ayaklarındaki bu mikrobu deri yüzeyine bırakırlar.

Aynı durum sivrisinekler için de geçerlidir. Her ne kadar sivrisinekler, yumurtalarını deri yüzeyine bırakmasa da, deri yüzeyinde delik açmak için bir tür kimyasal sıvı salgılar. Ayaklarından salgılanan bu sıvı, deri içine nüfuz eder. Sivrisineklerin pis ortamlarda dolaştıklarını düşündüğümüzde, sağlığımız açısından ne derece zararlı olduklarını anlayabiliriz. Sıtma hastalığı da, dişi sivrisinekler vasıtasıyla, yukarıda anlattığımız şekilde insanlara bulaşır.

Koruma: Pencere ve kapılardan ev ya da ofis içlerine böceklerin, hayvanların, yaprakların ve birikintilerin girmesini engeller. Sineklik takılı bir pencere, olası bir sağanak yağmurda sinekliksiz bir pencereye göre daha iyi koruma sağlar ve içeriye su girmesini engeller.

Taze hava akımı: Sineklikler, böcekler ve yaprak benzeri atıkların girmesine engel olurken; aynı zamanda temiz hava akışına izin verir.

Güneş ışığını ve ısı kazancını azaltır: Sıcak iklimlerin yaşandığı ülkelerde, güneş ışığını azaltmak için koyu renkli sineklikler kullanılır. Böylece, ev içini soğutma maliyetlerini ve aynı zamanda ev içindeki mobilya, halı ve zeminlerde güneş ışığından oluşabilecek hasarları da en aza indirir. (3)

Sineklik kullanmanın faydalarından bir tanesi de; rüzgârlı havalarda, iç mekânlara büyük boyutlardaki nesnelerin girmesini engellemesidir.

Sineklik kullanılan bir mekânda sinek ve türleri olmayacağı için, sinek ilacı kullanmak zorunda kalınmaz. Bilindiği gibi bu tür ilaçların, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Sineklik ölçüsü nasıl alınır?

İki farklı yöntem ile sineklik ölçüsü alabiliriz.

  1. Yöntem: Genelde birçok evde pimapen pencere ve kapı sistemleri kullanılır. Biz de burada bu tür pencere ve kapı sistemlerine göre nasıl ölçü alınır sorusuna cevap vereceğiz. Pencere ya da kapı elemanlarının dış ölçüleri alınır ve bu ölçülere yarım santimetre eklenir. Bu ölçü, sinekliğin bitmiş ölçüsü olacaktır.
  2. Yöntem: Pencere ya da kapı sistemlerinin conta kısmından alınan iç ölçü, ikinci yöntem olarak kullanılır. Sadece contaların çıkıntıları arasındaki mesafeyi ölçü olarak almalısınız. Sineklik modeline göre de pay ekleme durumu olabilir.

Sineklik modelleri

İhtiyaca ve sineklik kullanılan yapının durumuna göre birçok model bulunmaktadır. Sineklik modelleri ve özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Stor sineklik modelleri

Pencere ve kapı sistemlerinde kullanılan kumaş, ahşap, plastik ve diğer malzemelerden yapılan ve bir kanal içinde aşağı ve yukarı hareket eden perde sisteminin adıdır. Günümüzde sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz.

Stor türünde olan sinekliklere sabit sineklik de denilmektedir.

Stor sineklik modelleri, aynı perdenin çalışma mantığında olduğu gibidir. Yani yukarı ve aşağı hareket edebilen bir mekanizmaya sahiptir. Kaliteli sineklik modellerinden bir tanesidir.

Ahşap ya da PVC esaslı kapı ve pencere sistemlerinde kullanılır. Genelde pencere sistemlerinde dikey olacak şekilde tasarlanır. Hemen hemen en çok tercih edilen sineklik modelidir.

Kapı sistemlerinde ise, genelde yatay düzeneğe sahip olan sineklik modelleri tercih edilir.

Sineklik imalatı; duble, yatay ve dikey olmak üzere üç türde yapılır.

Menteşeli sineklik modelleri

Aç kapa sistemi ile çalışmaktadır. Sineklik ve pencere kasası tarafında mıknatıs bulunur. Bu sayede kolayca açılıp kapanabilir. Sineklik modelleri arasında yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Mıknatıslı sineklik olarak da adlandırılır.

Menteşe kısmından kolayca sökülebilir ve temizlenebilir. Ham maddesi Fiberglass malzemesidir. Bu yüzden oldukça uzun ömürlüdür.

Kapı ya da pencerelerin yoğun bir şekilde kullanıldığı alanlarda tercih edilir.

Sineklik kasası pimapen sineklik olarak üretilen sineklikler de, birçok yerde kullanılır ve sıklıkla tercih edilir.

Plise sineklik modelleri

Yatay ya da dikey modelleri vardır. Stor perdeye benzer bir görünüme sahiptir. Plise sineklik kasası, ahşap ya da PVC esaslı olarak üretilir. Pileli sineklik ya da Tül Sineklik olarak da isimlendirilir.

Menteşeli sistemlerin aksine yer kaplama sorunu yoktur. Genelde cam balkon sistemlerinde kullanılır. 400 santimetre genişliğe ve 300 santimetre yüksekliğe kadar üretilebilir.

Dört mevsim çıkarmadan kullanılabilir ve temizliği de oldukça kolaydır. Plise sineklik tülü de fiberglass malzemeden yapılır ve oldukça dayanıklıdır.

Geniş pencerelerde yatay, dar pençelerde ise dikey modeller kullanılır. Ayrıca kapılarda genelde dikey modeller tercih edilir. Pencere ya da kapı sistemlerinin profillerine uyumludur.

Yatay olarak açılıp kapandığı ve pencere boyutlarında olduğu için pencere sineklik olarak da isimlendirilir.

Pvc sineklik kapı ve pencere modellerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Akordiyon sineklik modelleri

Plise sineklik sistemlerinin farklı bir modelidir. Akordiyon sineklik modeli, açılış şekli itibariyle diğer plise modellerinden ayrılır. Aynı zamanda katlanır sineklik olarak da adlandırabiliriz.

Bu türün kapı sineklik modelleri de kullanım kolaylığı ve işlevliği açısından, çokça tercih edilir. Pratik sineklik modellerindendir.

Pencere ya da kapı kasasının üzerine monte edilir ve raylı bir sisteme sahiptir. Kullanımı oldukça kolaydır. Kolayca temizlenebilir.

Sağdan sola ya da soldan sağa doğru açılırlar. Cam balkon sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Cam sineklik sistemleri günümüzde müstakil konutlarda tercih ediliyor. Cam sineklik fiyatları itibari ile de ekonomik bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Akordeon sineklik fiyatları hakkında da sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sürme sineklik modelleri

Plise sineklik modellerinin farklı bir versiyonudur. Dışarıdan monte edilir ve genellikle, bahçe ya da verandaya açılan kapı ve pencerelerde kullanılır.

Sürme sineklik modelleri, rulman adı verilen teker sistemleri üzerinde hareket eder. İki türde ray profili, orta kayıt ve kanat profilinden oluşmaktadır.

Tek ve çift olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Çift olan sistemlerde ray uzunluğu 38 milimetre, tek olan sistemlerde ise 22 milimetredir.

Sinekliğin kapanma yerlerine takılan fırçalar sayesinde, hiçbir uçan haşerenin iç mekâna girmesi mümkün değildir. Sineklik sistemleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Kolay bir kullanıma sahiptir ve kolayca temizlenebilir. Cam balkon ve PVC sistemlerine kolayca montajı sağlanabilir.

Yatay ve dikey yönde açılabilmektedir. Sürgülü sineklik modelleri, kapılarda yatay, pencerelerde ise dikey olarak açılabilecek şekilde üretilir. Sürgülü sineklik fiyatlarının ekonomik olduğunu belirtelim bu arada…

Pileli sineklik fiyatları, hakkında firmamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sineklik teli

Ahşap, PVC ya da alüminyum kasanın içinde bulunan ve ana malzemeyi oluşturan sineklik teli, fiberglass denilen özel bir malzemeden yapılır.

İlk çıktığı zamanlarda, tellerin birbirine örülmesi ile yapılıyordu. Ancak kısa sürede paslanması, neme ve rutubete karşı dayanıksız olması gibi nedenlerden ötürü, bu malzeme terk edildi.

Fiberglass malzemesi ise birçok sanayi kolunda yaygın olarak kullanılıyor. Bunun sebebi; dayanıklı olması, paslanmaması ve ısıya karşı dirençli olmasıdır.

Sineklik profili nedir?

Sistemi oluşturan iskelettir diyebiliriz. Birçok parçadan oluşur ve tüm bu parçalar, profillerin özelliklerini sergiler.

Köşe takozu: 90 derece açıya sahip, sineklik profili köşesini sabitleyen parçadır. Farklı açılarda da imal edilir.

Sineklik menteşe: profilin farklı yönlere hareket edebilmesini sağlayan parçadır.

Sineklik tutamak: İskeletin el ile kontrol edilebilmesini sağlayan parçadır.

Profiller: 10/20, 20/40 ve daha birçok ölçüde üretilen ve sinekliğin iskeletini oluşturan parçalardır. Kapı ve pencere ölçülerine göre, profil özelliği ve ölçüleri de değişir.

Sineklik fitili: Bir tür yalıtım malzemesidir ve suyun geçişini engellemek için profile yerleştirilir.

Profil kasalarının malzemesi, günümüzde daha çok alüminyumdan imal edildiği için alüminyum sineklik olarak da adlandırılır.

Fiberglass malzemeden üretilen sineklik tülü, profile arasında takılan malzemedir. Uçan haşerelerin geçişini engelleyen parça budur.

 

Sineklik fiyatları

Kapı ve pencere ölçülerine göre imalatı yapıldığından, fiyatı da bu kıstaslara göre belirlenmektedir. Ucuz sineklik ve pahalı sineklik modelleri, ihtiyaca ve bütçeye göre tercih edilebilir.

Sineklik fiyatları; kaç adet istendiğine, kapı ya da pencerenin en ve boy ölçüsüne göre değişkenlik gösterir.

Menteşe sineklik fiyatları, diğer modellere oranla daha ekonomiktir. Montajı ve kullanılması kolay olmasının yanında, uygun fiyatından dolayı, birçok kişi tarafından tercih edilir.

Plise sineklik modellerinin fiyatı, verilen ölçüye göre değişkenlik gösterir. Biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanım kolaylığı açısından, aslında verilen ücreti hak ettiğini söyleyebiliriz. Plise sineklik fiyatları, kalitesine göre oldukça ekonomiktir.

Store sineklik fiyatları, aslında çok da pahalı değildir. Eğer söz konusu kalite ve kullanım kolaylığı ise fiyatın makul olduğunu belirtmek isteriz. Pimapen sineklik fiyatları ile kıyaslandığında, daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Pimapen sineklik kapı modelleri de, fiyat olarak ölçüye bağlı olarak değişken bir yapıdadır.

Bazı alışveriş sitelerinde satılan ve belirli ölçülerde olan sineklik modellerinin fiyatı, nispeten daha ucuzdur. Ancak kapı ve pencere ölçüsü değiştiği ve kalite farkı olduğu için, sipariş üzerine imal edilen sineklikleri tercih etmek, daha mantıklı olacaktır.

Bazı durumlarda ilave kasa ve renk seçenekleri de fiyatı etkileyen unsurlardandır.

Kapı sineklik fiyatları, malzeme türü ve ölçülerinin dışında, birçok firmada farklı fiyat aralığına sahiptir. Burada önemli olan kullanılan malzeme ve kaliteli işçiliktir.

Pencere sineklik fiyatları, pencere ölçülerine göre farklılık gösterebilir.

İş yerinize, balkon kapısı gibi alanlara monte edilen uygun sineklikler ile haşerelerin içeri girmesine karşı koruma sağlayan modelleri satın alabilirsiniz.

Kaliteli, yaygın servis ağı bulunan, her türlü renk ve modelde sineklik üreten firmamız, deneyimli personelimizle her zaman hizmetinizdedir.

Kapı ve pencerelerinize sineklik yaptırmaya karar verdiyseniz bizlere, https://www.pimapenustam.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan sineklik modellerinden, zevkinize ve ihtiyacınız uygun olanları seçebilirsiniz. Fiyat almak için bizleri aramanız yeterli olacaktır. Kapı ve pencerenizin ölçülerini aldıktan sonra sizlere fiyat konusunda yardımcı olabiliriz. Sitede yer alan renk kartelasından dilediğiniz rengi belirleyebilirsiniz. Resim galerimizde yer alan örnek ürünleri inceleyerek de fikir sahibi olabilirsiniz.

Kaliteden ödün vermeden, en ekonomik sineklik modellerini biz üretiyoruz. Bu konuda oldukça iddialıyız.